Online ordering option coming soon!

Ѕвезден Океан - Нарачајте храна за домашна достава

  

Ѕвезден Океан

Лермонтова 19
No online ordering
Минимум: 200.00 MKD
023222723

Кинеска храна, Десерти, Риба и морски плодови
Ресторанот „Ѕвезден Океан“ постои од 2010 и ја отсликува традиционалната севернокинеска кујна со специјалитети во различни сосеви (соја, кари, традиционален лут кинески сос, слатко-кисел сос, луто-слатко-кисел сос) подготвени во специјален кинески сад - брзо умешно и вкусно од обучени кинески мајстори.

Online ordering option coming soon!

Users who liked this also like

    

  Пицерија Занзибар

  3.9 / 4
  Наум Наумовски Борче 88А
  No online ordering
  Минимум: 400.00 MKD
  023213364

  Посна и вегетаријанска, Италијанска храна, Десерти, Сендвичи, Палачинки, Пица, Риба и морски плодови, Доручек
  Пицеријата Занзибар е една од првите пицерии во градот и постои од 1991 година. Покрај разните видови пица, пицеријата Занзибар нуди пастрмајлии со пастрма, вкусни пасти по оригинални италијански рецепти, палачинки, риба...
 • Информации за достава: За достава во сите населби во општините Аеродром и Кисела Вода се доплаќа 80 денари, а за сите останати области, доставата е бесплатна.

Супи

Телешка супа

Претставува традиционална кинеска супа позната под името ВАН(топчиња) ТАНГ(супа) и е една од најпознатите супи во Кина. Месото е во вид на топчиња, содржи краставица во вид на ленти и нудлси, кинеска сол и кинески зејтин.
1 user like this. 

Пилешка супа

Пилешко месо, морков, црни и бели кинески печурки, свежи шампињони и кинески зачини.
1 user like this. 

Лута кисела супа

Домат, краставица, свежи шампињони, бибер и кинески зачини.
1 user like this. 

Супа со морски плодови

Комбинација од школки, ракчиња, лигњи, црни и бели кинески печурки и кинески зачини.
  

Рибја чорба

Парчиња риба филети, морков и кинески зачини.
  

Супа од зеленчук

Претставува богата вегетеријанска супа составена од пипер, морков, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки, краставица и кинески зачини кои ја прават препорачлива за летниот период.
  

Супа од брокули

Се состои од свежи брокули, сецкани на мали парчиња, морков и кинески зачини и е помеѓу бистра и крем супа.
  

Салати

Кинеска салата

Краставица и морков сецкани во вид на ленти, црни и бели кинески печурки, нудлси и кинески зачини.
  

Салата од зелка

Зелка и морков во вид на ленти, црни и бели кинески печурки и кинески зачини.
  

Лута салата од зелка

Кинеското чили во комбинација со зелка, морков, црни и бели кинески печурки.
1 user like this. 

Салата од спанаќ

Спанаќ, морков, црни и бели кинески печурки.
  

Шопска салата

Домати, краставици, рендано сирење.
  

Салата од краставички со шунка, црни и бели печурки

Шунка, краставица, црни и бели кинески печурки.
1 user like this. 

Салата од цвекло и моркови

Цвекло, морков, кинеска сол и масло од сусам.
  

Мешана салата

Зелка , домати, краставица, црни и бели кинески печурки и кинески зачини.
1 user like this. 

Каламари салата

Сецкани лигњи варени на пареа, црни и бели кинески печурки, краставица, морков и кинески зачини.
  

Салата од марула, краставица и домат

Марула, краставица, домат, кинески зачини.
  

Пилешка салата (луто-кисел сос)

  

Салата со марула, кинески шпагети и краставица

Марула, кинески шпагети од грашок, краставица.
  

Пилешко

Пржени пилешки крилца

Пилешките крилца се обвиткани во кари кои потоа се панираат. Се служат без сос И без зеленчук.
  

Пилешко со кикирики и зеленчук

Пилешко месо спремано во традиционален лут сос со кикирики и зеленчук (зелка, морков и пипер).
  

Слатко кисело пилешко Популарно

Пилешко месо, пропржено три до четири секунди во слатко - кисел сос, со морков и краставици.
  

Слатко кисели пилешки топчиња со ананас

Пилешко месо, пропржено во слатко - кисел сос со ананас, морков и краставица.
1 user like this. 

Луто пилешко Популарно

Пилешко месо во лут сос пропржено со зелка, морков, пипер и тиквички (во летниот период).
1 user like this. 

Пилешко со печурки Популарно

Пилешко месо, пропржено во соја сос со кинески зачини, свежи шампињони, морков и пипер.
  

Пилешко со кари Популарно

Пилешко месо пропржено во кинеско кари, жолт сос кој е малку пикантен, морков, пипер, зелка и тиквички (во летниот период).
  

Суво пилешко

Крцкаво пилешко месо без сос и без зеленчук.
  

Пилешко со зеленчук Популарно

Пилешко месо со моркови, пипер, зелка, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и тиквичка (во летниот период) во сос од соја со кинески зачини.
  

Пилешко со црни и бели печурки и никулци од бамбус

Пилешко месо со три вида на печурки, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и бамбусови никулци.
  

Луто пилешко во слатко кисел сос Популарно

Пилешко месо, пропржено три до четири секунди со зелка, морков, пипер и црни кинески печурки.
  

Пилешко во соја сос

Парчиња крцкаво пилешко месо, обвиткано во сос од соја со морков, пипер и зелка.
  

Пилешко во сос од компири

Пилешко месо, пропржено со компири, морков и пипер во сос од соја со кинески зачини.
  

Пилешко со ореви

Пилешко месо во сос со кинески зачини, морков, пипер, зелка и ореви.
  

Пилешко во лут сос

  

Пилешко со портокал

  

Пилешко со брокули

  

Пилешко со лимон

  

Свинско

Свинско во соја сос

Крцкаво свинско месо во сос од соја со морков, пипер и зелка.
  

Свински ребра во сос

Свински ребра во сос од соја со морков и пипер.
  

Свинско со модри патлиџани

Свинско месо пропржено со модри патлиџани.
  

Свинско со јајца и црни печурки

Свинско месо со јајца, краставица, морков и црни кинески печурки.
  

Свинско во сос со пиперки

Свинско месо пропржено со пипер и морков.
  

Суви свински ребра

  

Луто свинско со нудлс

  

Свински ребра со компири

  

Свински ребра во кисело - сладок сос

Свински ребра во слатко - кисел сос со краставица и домат.
  

Свинско со кикирики и зеленчук

  

Слатко - кисело свинско

Свинско месо во слатко кисел сос, пропржено три до четири секунди во специјален кинески сад со морков и краставици.
  

Слатко - кисело, свински топчиња со ананас

Свинско месо во слатко - кисел сос со ананас, морков и краставица.
  

Луто свинско

Свинско месо во лут сос пропржено со зелка, морков, пипер и тиквички (во летниот период).
  

Свинско со печурки

Свинско месо пропржено во соја сос со кинески зачини, свежи шампињони, морков и пипер.
  

Свинско со кари

Парчиња свинско месо пропржени во кинеско кари, морков, пипер, зелка и тиквички (во летниот период).
  

Суво свинско

Крцкаво свинско месо, без сос и без зеленчук.
  

Свинско со зеленчук

Свинско месо во сос од соја со кинески зачини и моркови, пипер, зелка, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и тиквичка (во летниот период).
  

Свинско со црни и бели печурки и никулци од бамбус

Свинско месо со три вида на печурки, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и никулци од бамбус.
1 user like this. 

Луто свинско во слатко - кисел сос Популарно

Свинско месо, пропржено три до четири секунди со зелка, морков, пипер и црни кинески печурки, во луто слатко - кисел сос.
  

Телешко

Луто телешко

Телешко во лут сос пропржено со зелка, морков, пипер и тиквички во летниот период.
  

Телешко со кари

Парчиња говедско месо пропржени во кинеско кари, морков, пипер, зелка и тиквички (во летниот период).
  

Телешко со зеленчук

Телешко месо со моркови, пипер, зелка, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и тиквички (во летниот период) во сос од соја со кинески зачини.
  

Телешко со црни и бели печурки и никулци од бамбус

Телешко месо со три вида на печурки, свежи шампињони, црни и бели кинески печурки и никулци од бамбус.
  

Луто телешко во слатко – кисел сос

Телешко месо во луто слатко - кисел сос со зелка, морков, пипер и црни кинески печурки.
  

Телешко во сос од соја

Крцкаво телешко месо обвиткано во сос од соја со морков, пипер и зелка.
  

Телешко со кромид

Телешко месо, пропржено со кромид, пипер и морков.
  

Суво луто телешко

Крцкаво телешко месо обвиткано во лут сос, пропржено со зелка, морков и пипер.
  

Телешки мускул

Мускулот е сечен на мали парчиња, издвоен на ленти и пропржен во сос со кинески зачини, морков, пипер и бамбус.
  

Пилешко, свинско и телешко со зеленчук, ракчиња, кикирики, бадеми, лешници и ореви

Парчиња пилешко, свинско и говедско месо, пропржено три до четири секунди со зелка, морков, пипер, црни и бели кинески печурки, ракчиња, кикирики, бадеми и ореви.
  

Кинеско пикантно телешко на стапче Луто

  

Специјалитети во Грне

Пилешко во грне

Пилешко месо на парчиња пропржено со морков, бамбус и пипер.
  

Свинско во грне

Свинско месо пропржено со морков, бамбус и пипер.
  

Телешко во грне

Парчиња телешко месо, пропржено со морков, бамбус и пипер.
  

Грне со пилешко, свинско и телешко

Парчиња пилешко, свинско и телешко месо во сос од соја и зеленчук.
  

Грне со пилешко, свинско и телешко луто – кисело – слатко

Парчиња пилешко, свинско и телешко месо во луто слатко - кисел сос и зеленчук.
  

Риба

Свежа риба – Крап (по нарачка) во сос по избор

1 килограм
  

Риба во слатко – кисел сос

1 user like this. 

Сува риба

  

Риба со зеленчук

  

Морски плодови во грне

  

Риба во грне

  

Каламари во грне

  

Крокети од ракчиња

  

Без месо

Пржен зеленчук на кинески начин Популарно

  

Пржени модри патлиџани

  

Пржени компири во сос

  

Чипс од компири

  

Пржен спанаќ со јајца

  

Пржени печурки

  

Пржени брокули

  

Полнети пиперки во соја сос

  

Брокула со кинески печурки

  

Кинеско лепче

  

Тестенини

Шпагети со зеленчук Популарно

  

Шпагети со домати

  

Шпагети со пилешко, свинско и телешко

  

Шпагети со пилешко

  

Шпагети со туна

  

Шпагети со шунка

  

Шпагети со ракчиња

  

Шпагети со спанаќ

  

Шпагети со печурки

  

Пролетни ролца без месо

  

Пролетни ролца со месо

  

Пржени пелмени со свинско и зеленчук

1 user like this. 

Варени пелмени со свинско и зеленчук

  

Нудлси со зеленчук

  

Нудлси со пилешко, свинско и телешко

  

Нудлси со пилешко

  

Нудлси со свинско

  

Нудлси со телешко

  

Пржен зеленчук со нудлси од вид на кинески грашок

  

Ориз

Варен ориз

  

Ориз со зеленчук Популарно

  

Ориз со јајца

  

Ориз со парчиња пилешко

  

Ориз со свинско

  

Ориз со пилешко, свинско и телешко

  

Ориз со печурки

1 user like this. 

Ориз со шунка

  

Ориз со кари

1 user like this. 

Ориз со кромид

1 user like this. 

Ориз со ракчиња

  

Ориз со зеленчук во сос од соја

  

Лут ориз со пилешко Луто

  

Додатоци

Сос Луто

Лут сос или кари сос или слатко кисел или луто – слатко кисел сос
1 user like this. 

Црни и бели кинески печурки

  

Месо

Пилешко или свинско или телешко месо
  

Ракчиња

  

Брокула, ананас, печурки, јајца

Брокула или ананас или печурки или јајца
  

Десерти

Карамелизирани јаболка

  

Карамелизиран ананас

  

Карамелизирана банана

  

Овошна салата

  

Колачиња со порака

1 user like this. 

Отворено

Понеделник11:00 - 18:00
Вторник11:00 - 18:00
Среда11:00 - 18:00
Четврток11:00 - 18:00
Петок11:00 - 18:00
Сабота11:00 - 18:00
Неделазатворено

Достава

Информации за достава: Доставата се доплаќа соодветно на избраната област во која се врши испораката!
Ве молиме изберете ја точната област во која се наоѓате!

Слични ресторани Skopje

Напишете рецензија!

tose_mc
luto svinsko vo slatko kisel sos
29.08.2011.

5
Квалитет на храната
5
Избор на храна
4
Цени
5
Услуга

Znaci bravo!:)

Прикажи ги сите...